SILVER OCH METALL / Silver & nysilver / Kaffeskedar 7551203
*
nr 755 1203
Kaffeskedar
Silver, olika, Sverige, ca 370g
Utrop:
1.500 kr
Såld:
1.700 kr
Sista tid för bud online:
måndag 23 april 2012
kl 18:16:21
- Budhistorik
Tid
Kund
Bud
23/4 07:22:08
1
1.600 kr
23/4 10:13:15
2
1.400 kr
23/4 10:52:46
3
Vinnande bud
- Tema
- Läs mer...
Nysilver
Legering av koppar, mässing och nickel.
Nysilver stämplas vanligtvis med bokstäverna ALP eller NS.
Nysilver kan även vara ett begrepp för när tex bestick är pläterade med silver i ytan och har billigare metaller i stommen.
Silver
Metalliskt grundämne; Ag. Halten av silver angavs förr i lod, lödighet; 1 lod=1/16.
Numera anges silverhalten i tusendelar. Verksilver har proportionen 830/1000 och sterlingsilver (eller engelskt silver) håller 925/1000.
Majolika
Från italienskans maiolica, efter Mallorca. Namnet används i Sverige sedan 1800-talet om mångfärgat dekorerat prydnadskeramik.
- Andra sökte även efter
Liknande föremål: kaffesked kaffeskedar olika silver sverige ädelmetall
-
3366 Kaffeskedar
12 st, silver, floral dekor, lGEWE, 1963. Längd: 1..//
Aktuellt bud: 300 kr
Auktionen avslutas
nu på måndag
3 juni kl 18:25
-
3371 Mockaskedar
+ teskedar, 12 + 3 delar, silver. Längd: 9-14 cm, ..//
Auktionen avslutas
nu på måndag
3 juni kl 20:16
*
Kaffeskedar
nr 755 1203
Kaffeskedar
Silver, olika, Sverige, ca 370g
Utrop: | 1.500 kr |
---|---|
Såld: | 1.700 kr |
Sista tid för bud online: |
måndag 23 april 2012 |
- Budhistorik
Tid | Kund | Bud |
---|---|---|
23/4 07:22:08 | 1 | 1.600 kr |
23/4 10:13:15 | 2 | 1.400 kr |
23/4 10:52:46 | 3 | Vinnande bud |
- Tema
- Läs mer...
Nysilver
Legering av koppar, mässing och nickel. Nysilver stämplas vanligtvis med bokstäverna ALP eller NS. Nysilver kan även vara ett begrepp för när tex bestick är pläterade med silver i ytan och har billigare metaller i stommen.
Silver
Metalliskt grundämne; Ag. Halten av silver angavs förr i lod, lödighet; 1 lod=1/16. Numera anges silverhalten i tusendelar. Verksilver har proportionen 830/1000 och sterlingsilver (eller engelskt silver) håller 925/1000.
Majolika
Från italienskans maiolica, efter Mallorca. Namnet används i Sverige sedan 1800-talet om mångfärgat dekorerat prydnadskeramik.
Legering av koppar, mässing och nickel. Nysilver stämplas vanligtvis med bokstäverna ALP eller NS. Nysilver kan även vara ett begrepp för när tex bestick är pläterade med silver i ytan och har billigare metaller i stommen.
Silver
Metalliskt grundämne; Ag. Halten av silver angavs förr i lod, lödighet; 1 lod=1/16. Numera anges silverhalten i tusendelar. Verksilver har proportionen 830/1000 och sterlingsilver (eller engelskt silver) håller 925/1000.
Majolika
Från italienskans maiolica, efter Mallorca. Namnet används i Sverige sedan 1800-talet om mångfärgat dekorerat prydnadskeramik.
- Andra sökte även efter
Liknande föremål: kaffesked kaffeskedar olika silver sverige ädelmetall
-
3366 Kaffeskedar
12 st, silver, floral dekor, lGEWE, 1963. Längd: 1..//
Aktuellt bud: 300 kr
Auktionen avslutas
nu på måndag
3 juni kl 18:25 -
3371 Mockaskedar
+ teskedar, 12 + 3 delar, silver. Längd: 9-14 cm, ..//
Auktionen avslutas
nu på måndag
3 juni kl 20:16